Czym jest sklejka?

Sklejka jest materiałem drewnopochodnym, na który składają się połączone ze sobą cieniutkie warstwy forniru. Do jej stworzenia wykorzystuje się różne gatunki drewna, między innymi olchę, brzozę czy sosnę. Sklejka jest wyjątkowa przede wszystkim ze względu dużą wytrzymałość, ale również możliwość jej modelowania. Pod wpływem wyższej temperatury staje się ona elastyczna, dzięki czemu może być wykorzystywana nie tylko w branży meblowej, ale także budowlanej czy lotniczej. W przypadku wyposażenia wnętrz wykorzystuje się ją głównie do tworzenia mebli, ale również mniejszych rzeczy, jak choćby zabawek dziecięcych.

Jakie meble i zabawki można stworzyć z wykorzystaniem sklejki?

Sklejka jest materiałem, z którego można wykonać wiele rzeczy. W sklepach dostępne są efektowne biurka, stoliki, półki, łóżka oraz wiele innych mebli zrobionych właśnie ze sklejki. Większość z nich ma dosyć surowy design, choć coraz częściej producenci mają w ofercie naklejki, które mogą służyć do zdobienia mebli.

Wytrzymałość mebli zrobionych ze sklejki wynika z jej konstrukcji. Sklejka, za sprawą swojej budowy, jest materiałem mocniejszym od tego używanego do zrobienia paneli drewnopochodnych. Jest ona bardzo odporna na zginanie, ściskanie czy rozciąganie. W wielu muzeach można zobaczyć rzeczy stworzone ze sklejki setki lat temu.

Sposób impregnowania sklejki

Podobnie jak inne materiały drewnopochodne, sklejka musi zostać dobrze zabezpieczona, aby przez długi czas nie ulegała niszczeniu. Najlepszym i najczęściej stosowanym sposobem impregnowania sklejki jest wykorzystanie do tego celu olejów. Świetnie sprawdza się przede wszystkim olej matowy, który daje gwarancję, że zabezpieczony nim mebel będzie służył przez długie lata, a jego struktura przez długi czas pozostanie niezmieniona.

Jak wygląda sklejka zabezpieczona olejem? Możliwości jest sporo, bowiem ten rodzaj impregnatu może znacząco wpłynąć na ostateczny wygląd mebla. Przede wszystkim oleje do impregnacji sklejek są dostępne w różnych kolorach. Zazwyczaj wykorzystywane są te bezbarwne, nie oznacza to jednak, że nie ma innych możliwości. Impregnaty są dostępne w wielu odcieniach mających imitować barwy różnych rodzajów drewna. Należy zaznaczyć, że dzięki wykorzystaniu oleju do impregnacji sklejki może ona przez cały czas oddychać, a jej powierzchnia nie ulegnie nieestetycznemu złuszczeniu.

Dlaczego sklejkę warto impregnować olejem?

Najważniejszym powodem, dla którego do zabezpieczenia sklejki wykorzystuje się właśnie olej jest rzecz jasna aspekt wizualny. Bardzo często olej jest niewidoczny lub wygląda efektownie po nałożeniu go na mebel. Dodatkowo użycie oleju nie przysparza problemów w żadnym momencie użytkowania mebla. Taki środek do impregnacji może zostać użyty ponownie jeśli tylko nastąpi taka konieczność, można go wykorzystać również w przypadku konieczności punktowego zabezpieczenia mebla. Nie można nie wspomnieć, że olej jest stosunkowo tanim środkiem impregnującym, jest też łatwo dostępny i wykorzystywany w tym celu od wielu lat.

Więcej na https://dedekids.pl/pl/c/Meble-ze-sklejki/33

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać