Często podczas pracy ze śrubami kierujemy się intuicją i wyczuciem, w rezultacie uzyskując zbyt mocne lub zbyt słabe dokręcenie połączeń. Oba przypadki prowadzą do uszkodzenia śruby i rozpadu konstrukcji. Aby nie popełniać tego typu błędów i tym samym zaoszczędzić czas - warto wzbogacić swój zestaw narzędzi o klucze dynamometryczne.
Czym jest i w czym pomoże klucz dynamometryczny?
Wspomniane narzędzie wykorzystywane jest w celu dokręcania i odkręcania połączeń śrubowych z odpowiednią siłą, czyli momentem. Pomaga ono dostosować stopień dokręcenia do zaleceń producenta i niezwykle przydaje się w konstrukcjach wymagających szczególnej precyzji. Jego działanie to efekt fizyki, dokładniej prawa Hooka mówiącego, że dane ciało odkształca się pod wpływem działającej na nie siły w stopniu, który jest wprost proporcjonalny do wartości tej siły.
Najważniejszym elementem narzędzia jest sprężyna i to właśnie jej obecność umożliwia dostosowanie odpowiedniej siły. Drugim ważnym składnikiem mechanizmu jest zapadka, która przeskakuje w momencie osiągnięcia zamierzonego dokręcenia.
Klucz dynamometryczny to narzędzie wykorzystywane w przeróżnych gałęziach przemysłu, dlatego powstało wiele jego rodzajów, które dostosowane są do dziedzin, w których są użytkowane.
Do najbardziej klasycznych i uniwersalnych siłomierzy należy klucz wskazówkowy. Narzędzie to cechuje się niezawodnością i niską ceną. Kolejnym rodzajem szeroko rozpowszechnionego siłomierza jest klucz mechaniczny, który stanowi wyposażenie niemal każdego warsztatu. Popularnością cieszą się też klucze łamane i elektroniczne.
Rozpiętość marek zajmujących się wytwarzaniem siłomierzy jest ogromna, jednak do najpopularniejszych producentów należą: Hazet, Wera, TOOLCRAFT, Knipex, Proxxon Industrial. Stosują się oni wszyscy do najnowszych i aktualnych norm oraz zaleceń technicznych.
Jak prawidłowo używać siłomierza?
Najważniejszym krokiem gwarantującym pomyślne efekty, jest ustalenie zalecanego momentu, czyli siły, której należy użyć, aby uzyskać zamierzone połączenie śrubowe. Informacja ta mieści się zawsze w instrukcji urządzenia. Sam klucz zaprojektowany jest tak, aby jego obsługa była prosta i intuicyjna oraz ograniczona wyłącznie do przekręcenia rękojeści tak, aby wskazywała pożądaną siłę, a następnie zablokowania jej. Po osiągnięciu oczekiwanej mocy klucz wydaje charakterystyczny dźwięk, który jest sygnałem do zaprzestania kręceniu, w przeciwnym wypadku dojść może do uszkodzenia narzędzia.
Dzięki prostocie i łatwości użytkowania, klucz z powodzeniem sprawdzi się zarówno przy domowych pracach, jak i w profesjonalnym warsztacie.
Warto przeczytać
- 28 sierpnia 2022
Ogród zimowy to wspaniałe miejsce w domu, które może pełnić wiele funkcji- z jednej strony może stwarzać przestrzeń pod uprawę niezwykłych roślin, a z...
Czytaj dalej- 22 sierpnia 2022
O ergonomicznej i komfortowej w użytkowaniu kuchni marzą nie tylko te osoby, które uwielbiają gotować. Piękna kuchnia stanowi serce domu i ułatwia wszystkim...
Czytaj dalej