Niewiele osób wie, ze bez problemu możemy samodzielnie ułożyć glazurę i terakotę. Wystarczy odrobina teorii i kilka prostych sztuczek, które ułatwią nam wykonanie całego zadania. Dzięki nim będziemy mogli przez długie lata cieszyć się idealnie ułożoną terakotą.

Układanie terakoty krok po kroku

Zanim zabierzemy się do układania terakoty powinniśmy dokładnie wymierzyć dane pomieszczenie. Najlepiej dwa razy. Mniejsze prawdopodobieństwo, że popełnimy błąd. Musimy się też zastanowić w jaki wzór chcemy ułożyć naszą terakotę. Żeby ułatwić sobie całą sprawę przygotujmy sobie prosty szkic. Musimy uwzględnić wymiary pomieszczenia i wybranej okładziny.

Od czego zaczynamy? Kilka sprawdzonych wskazówek od eksperta.

Przygotowanie do układania płytekJak wyliczyć ilość potrzebnych nam płytek? 

Przy łączeniach prostych do powierzchni posadzki będziemy potrzebować około 5% więcej płytek. Natomiast, gdy wybierasz łączenia naprzemienne będziesz potrzebować o 10% więcej płytek. Przy łączeniach skośnych będziemy potrzebować aż 15% zapasu.

Dodatkowo musimy zadbać o zapas płytek, na wypadek, gdyby któraś z nich w trakcie układania uległa zniszczeniu czy zarysowaniu. Ale same płytki to nie wszystko. Musimy dobrać do nich odpowiedni klej, zaprawę fugującą. Jeśli w naszym domu mamy nierówne wylewki musimy dodatkowo dokupić masę wyrównawczą lub folię w płynie. Pamiętajmy, że fugi zajmują od 1 do 3 % powierzchni pokrywanej kaflami.

Klej bądź zaprawę klejową dobieramy biorąc pod uwagę rodzaj podłoża oraz rodzaj płytek.  Zaprawy o wysokich parametrach będą idealne do mocowania płytek wielkoformatowych, gresowych, kwarcowych czy marmurowych.  Taka zaprawa sprawdzi się również, gdy chcemy położyć płytki na trudnych powierzchniach, na przykład na strych cegłach. W przypadku podług na zewnątrz powinniśmy wybierać zaprawy mrozoodporne.

Pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu podłoża przed położeniem płytek. Zanim przystąpimy do pracy upewnijmy się, że wszystko jest czyste i suche. Bez tego nasza praca pójdzie na marne. Płytki układamy od narożnika znajdującego się naprzeciw drzwi. Pierwszy rząd płytek powinien być ułożony z całych kafli. Zaplanujmy całą pracę tak żeby zakończyć układanie terakoty przy drzwiach wyjściowych.

Położenie płytek

Zanim przystąpimy do właściwego układania płytek możemy cały wzór rozłożyć na podłodze " na sucho". W ten sposób zawczasu możemy skorygować swoje ewentualne błędy. Dowiemy się czy na pewno zakupiliśmy odpowiednią ilość potrzebnych materiałów.  Pamiętajmy o używaniu poziomicy. Dzięki niej będziemy mieli pewność, że nasza terakota została równo ułożona.

Czas na fugowanie 

Płytki fugujemy po 12 godzinach od ich ułożenia. W tym czasie zaprawa doskonale zwiąże okładzinę z podłożem. Fugę nakładamy po usunięciu krzyżyków dystansowych. Do tego celu idealnie nadaje się kauczukowa szpachla, która nie uszkodzi naszej okładziny. Do fugowania płytek w kuchni czy łazience wybierzmy spoinę, która jest odporna na pleśń i grzyby. Rogi i kąty zabezpieczmy specjalnym sylikonem sanitarnym, którego kolor dobieramy do koloru naszych fug.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać