Ogrzewanie podłogowe to niewidoczny system grzewczy, którego zastosowanie niesie ze sobą szereg korzyści, m.in. wyjątkowy komfort cieplny, wynikający z pionowego rozkładu temperatur, a także redukcja szkodliwych czynników związanych z wysuszonym powietrzem i unoszeniem się kurzu. W zależności od czynnika grzewczego mówimy o ogrzewaniu wodnym bądź elektrycznym. Jakie wybrać?
Wodne ogrzewanie podłogowe
Niekwestionowaną zaletą tego typu podłogówki jest możliwość połączenie jej z niemal każdym źródłem ciepła, który jest w stanie ogrzać wodę m.in. kotłem kondensacyjnym, elektrycznym, olejowym, a także pompą ciepła, a nawet kolektorem słonecznym. Do elementów tej instalacji należą głównie rury grzewcze (wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego), a także uchwyty, które pozwalają przytwierdzić je do podłoża. Umieszczane są one na odpowiedniej warstwie izolacji np. na dedykowanej folii aluminiowej. Decydując się na wodne ogrzewanie podłogowe, w pierwszej kolejności należy sporządzić dokładny plan rozmieszczenia wspomnianych elementów. Błędy na tym etapie mogą skutkować poważnymi usterkami, których naprawa wiąże się z niemałymi kosztami finansowymi.
Tego rodzaju ogrzewanie podłogowe sprawdza się szczególnie w przypadku obiektów o dużej powierzchni. Co istotne, woda jest znacznie tańsza od energii elektrycznej, co z kolei prowadzi do obniżonych wydatków eksploatacyjnych. Na dodatkowe oszczędności można liczyć, jeśli wodne ogrzewanie podłogowe współpracuje np. z kolektorem słonecznym. Warto jednak mieć na uwadze, że tego typu system jest zwykle uzależniony od instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli więc ulegnie ona usterce, to podłogówka przestanie działać.
Należy również mieć świadomość, że wodne ogrzewanie podłogowe nie sprawdzi się w każdym przypadku. Dotyczy to szczególnie remontowanych obiektów, w których wysokość takiej instalacji (około 10 cm) podniosłaby znacznie poziom podłoża, co wpłynęłoby na dyskomfort mieszkańców.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Elektryczne ogrzewanie podłogowe, w porównaniu z instalacją wodną, cechuje się znacznie łatwiejszym montażem oraz stosunkowo niską ceną poszczególnych elementów (mat grzewczych lub kabli grzejne oraz specjalnej folii z poliestru i aluminium). Niestety, w ostatecznym rozrachunku jest ono znacznie droższym rozwiązaniem. Wyższe koszty eksploatacyjne wynikają z ceny prądu, którym zasilana jest ta podłogówka. Za wykorzystaniem elektrycznego ogrzewania podłogowego przemawia jednak wiele zalet.
Przede wszystkim ten rodzaj podłogówki sprawdzi się doskonale w przypadku małych obiektów, a także renowacji starej posadzki, gdyż wymaga podniesienia jej poziomu jedynie o kilka milimetrów. Dodatkowo, zastosowane w tego typu instalacjach maty elektryczne nie będą ulegać zamarzaniu. Warto również dodać, że elektryczne ogrzewanie podłogowe dzieli się na dwa rodzaje: akumulacyjne (przez wylewkę betonową długo się nagrzewa, ale oddaje ciepło przez wiele godzin) i bezpośrednie (nagrzewa się momentalnie, a także pozwala na korzystanie z termostatu).
Jaki rodzaj podłogówki wybrać?
Z powyższej charakterystyki obu rodzajów instalacji można wywnioskować, że wybór ogrzewania podłogowego wodnego lub elektrycznego, zależy od kilku czynników. Pierwsze z nich sprawdzi się jako główny system grzewczy, który za sprawą niskich kosztów eksploatacyjnych przyczyni się do sporej oszczędności. Elektryczne ogrzewanie podłogowe to doskonałe rozwiązanie w przypadku renowacji posadzki. Z kolei ze względu na wysokie ceny prądu, lepiej wykorzystać je jako uzupełnienie głównego systemu np. w celu dogrzania niektórych pomieszczeń.
Warto przeczytać
- 7 czerwca 2022
Panele czy płytki to niejedyne materiały, które można wykorzystać do pokrycia podłogi w domu, w biurze czy innym miejscu. Do wyboru są również...
Czytaj dalej- 16 września 2021
Nie bez powodu nowoczesne posadzki betonowe są wykorzystywane w wielu wnętrzach, w których duże znaczenie mają styl oraz funkcjonalność. Dzięki temu, że posadzki wykonane...
Czytaj dalej