Umówmy się – nikt nie przepada za formalnościami urzędowymi. Unika się zbędnej „papierologii” jak to tylko możliwe. Niestety budowa to przedsięwzięcie, która formalności wymaga. Na szczęście od jakiegoś czasu przepisy złagodzono i bez formalności w postaci pozyskiwania pozwolenia na budowę możemy wybudować budynek gospodarczy. Jakie jednak warunki musi on spełniać.

Pozwolenie na budowę – co to jest?

Zacznijmy od podstaw i zapoznajmy się z tym, czego chcemy uniknąć a mianowicie z pozwoleniem na budowę. Co to właściwie jest to pozwolenie? Pozwolenie na budowę to dokument urzędowy, który na drodze administracyjnej musi otrzymać inwestor chcący rozpocząć budowę obiektu budowlanego ale nie tylko. Kłopoty zaczynają się już w momencie otrzymania pozwolenia, które powinno być równoznaczne z możliwością rozpoczęcia robót. Powinno, i właśnie, nie jest niestety. Dzieje się tak ponieważ pozytywna  decyzja  wedle prawa budowlanego musi być jeszcze  ostateczna w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Co więcej, najpóźniej na siedem  dni przed rozpoczęciem budowy powiadomiony musi zostać organ nadzoru budowlanego o zamiarze jej rozpoczęcia w danym terminie, i dopiero jeśli ten się zgodzi, możemy budowę rozpocząć. Na samo uzyskanie pozwolenia na budowę obecnie czeka się średnio 311 dni i składa się ono z aż 32 procedur urzędowych. Nic dziwnego, że każda możliwość uniknięcia tego uciążliwego i długotrwałego procesu jest dla inwestorów zbawienna.

Projekty budynków gospodarczych bez pozwolenia – jakich obiektów dotyczą

Pozwolenia na budowę dotyczyło do niedawna wszystkich domów i budynków gospodarczych. Na szczęście dla inwestorów w stosunku do tych drugich poluzowano nieco przepisy. I właśnie od stycznia 2016 roku, dzięki zmianom w przepisach prawa budowlanego, możemy bez pozwolenia na budowę postawić budynek gospodarczy. Jest jednak kilka warunków, które musi on spełnić. Najważniejszą kwestią jest metraż powierzchni, który nie może przekroczyć 35 m2. Budynek ten musi być koniecznie parterowy i wolnostojący. Materiały,  z których możemy wybudować budynek gospodarczy bez pozwolenia na budowę nie są ściśle określone, nie wolno ich wybudować więcej niż dwóch na każde 500 m2 działki. W przypadku formalności, jakie są wymagane przy budowie budynku gospodarczego bez pozwolenia, należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę budynku gospodarczego nie oznacza (oczywiście i niestety) brak formalności w ogóle. Musimy budowę bez pozwolenia zgłosić. Zgłoszenie składamy do właściwego urzędu miasta bądź starosty.

Ceny projektów budynków gospodarczych bez pozwolenia

Ceny budynków gospodarczych, które można wybudować bez pozwolenia na budowę są różne i zależą od wielu czynników. Między innymi od przeznaczenia, czy będzie w nich garaż czy tylko składzik? Czy jedno pomieszczenia przeznaczymy na małą sypialnię gościnną? Nie powinniśmy się więc dziwić rozpiętościom cen budynków gospodarczych. Tutaj znajdziesz projekty w bardzo dobrych cenach https://pracownia-projekty.dom.pl/. Na cenę budynków gospodarczych wpływają też użyte do ich budowy materiały. A mogą one być wzniesione z blachy, drewna czy też mogą być wybudowane tradycyjnie czyli będą murowane. I tak za projekt wykonywanego na zamówienie garażu blaszanego zapłacimy niecałe 400 złotych, jednak popularne „blaszaki” są różne i ich cena z montażem waha się od tysiąca do dwóch tysięcy złotych. Musimy przygotować się na wyższą cenę jeśli chcemy mieć blaszany garaż kilkustanowiskowy i z wiatą bo i takie są też dostępne. Za murowany budynek gospodarczy z poddaszem z elementami drewnianymi zaadoptowany na możliwość spania i z WC kosztuje nawet 27 tys. złotych. Ciekawym projektem jest budynek gospodarczy o wymiarach 6 na 4 metry, ale z wiatą 15 m2, pod którą można postawić meble a całość wykorzystać jako stanowisko grillowe. Cena tego ciekawego projektu to 24 tys. złotych. Jak widać budynek gospodarczy o powierzchni dość małej, żeby nie potrzebna była zgoda na jego budowę, nie musi być sztampowy i nudny. Z powodzeniem  może spełniać wiele funkcji.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać