Każdy inwestor chciałby, aby zatrudniony przez niego glazurnik był fachowcem. Jak rozpoznać profesjonalistę?
Przygotowanie powierzchni
Fachowiec przed ułożeniem płytek odpowiednio przygotowuje podłoże. Najistotniejszą kwestią jest jej oczyszczenie poprzez usunięcie z wszelkich okruchów, nierówności, czy też zaprawy klejowej. Kolejnym etapem prac przygotowawczych jest uzupełnienie ubytków. Glazurnik powinien dopilnować, aby beton i tynki były związane oraz miały czas na wyschnięcie. Bez właściwego przygotowania podłoża, wymagana przyczepność płytek pozostaje niespełnionym marzeniem.
Rozplanowanie ułożenia płytek
Oznaką profesjonalizmu glazurnika jest właściwe rozplanowanie ułożenia płytek. Powinien on rozpocząć pracę przy ścianie, na której ułożenie ich będzie najtrudniejsze, ze względu na wiele otworów, takich jak gniazdka, ale również okna i drzwi. Płytki mają być ułożone symetrycznie po obu stronach okna, a te, które znajdują się przy jego krawędziach nie powinny być przycinane.
Czasami płytki nie są układane do samego sufitu. W takiej sytuacji glazurnik powinien rozpocząć od górnej granicy. Dzięki temu na widoku będą znajdować się całe płytki, a te przycięte zostaną umieszczone przy podłodze.
Niezwykle ważne jest precyzyjne przycięcie płytek. Najlepiej, jeśli glazurnik dotnie je symetrycznie. W tym celu musi je również symetrycznie ułożyć, zaczynając od środka powierzchni. W ten sposób efekt estetyczny będzie o wiele lepszy. Niemniej jednak glazurnik nie dokona właściwej obróbki płytek bez odpowiednich narzędzi. Należy się zatem upewnić, że dysponuje on profesjonalnym sprzętem.
Przygotowanie i nakładanie zaprawy klejowej
Glazurnik powinien znać właściwości oraz zastosowanie materiałów. Niezbędna jest mu wiedza odnośnie połączenia określonej fugi lub kleju z rozmaitymi rodzajami płytek w różnych lokalizacjach. Fachowość glazurnika można ocenić poprzez obserwację sposobu nakładania kleju. Powinien wykorzystywać metodę kombinowaną. Rzecz w tym, aby klej znalazł się zarówno na płytce, jak i na podłożu. Największe znaczenie ma to dla jakości montażu płytek podłogowych. Dzięki niedopuszczeniu do powstania pustych przestrzeni pod płytkami, żywotność podłogi jest o wiele dłuższa. Należy o to zadbać zwłaszcza w przypadku podłogi zewnętrznej, czyli np. na tarasie.
Zaplanowanie spoiny i fugowanie
Podczas planowania rozmieszczenia płytek nie można zapomnieć o uwzględnieniu szerokości spoiny. Fuga jest niezbędnym elementem okładziny ze względów estetycznych, jednak pełni również funkcje praktyczne. Stanowi ona barierę dla wilgoci, która nie przedostaje się pod płytki. Zadaniem fugi jest także zwiększenie przyczepności płytek. Glazurnik powinien też pamiętać o stworzeniu szerszej spoiny w przypadku okładzin zewnętrznych, znajdujących się na balkonach, bądź tarasach. Profesjonalny glazurnik, który zna się na swoim fachu, potrafi nie tylko zaplanować, ale również odpowiednio wykonać aplikację spoiny. Przed rozpoczęciem fugowania trzeba cierpliwie zaczekać do czasu, aż zaprawa klejowa będzie całkowicie związana.
Warto przeczytać
- 4 sierpnia 2023
Układanie płytek (kafelek) - Klucz do Estetyki i Funkcjonalności Wprowadzenie Układanie płytek, nazywane również układaniem kafelek, to kluczowy etap wykańczania...
Czytaj dalej- 13 października 2019
Glazurnik okłada ściany płytkami ceramicznymi, szklanymi, klinkierowymi, terakotą, lastriko i innymi materiałami (wedle projektu). Niekiedy glazurnikowi zleca się...
Czytaj dalej