Kwiaty to temat malarski, który od zawsze cieszył się dużą popularnością, zarówno jako obrazy martwej natury, czy element tła innych styli. Już w czasach starożytnych można doszukać się pierwszych obrazów z naturą, w postaci kwiatów. Przez średniowiecze i renesans rola kwiatów była właśnie rolą “drugoplanową” - jako tło na malarskiej scenie, krajobrazie. Zmieniło się to wraz z przyjściem XVI wieku we Włoszech. Barok uznaje się za początek sceny obrazów martwej natury, z kwiatami włącznie. 

W obecnych czasach obrazy natura są bardzo popularnym elementem wystroju domów i mieszkań. Uwielbiamy dzieła, które z powodzeniem można powiesić w salonie, kuchni czy sypialni, a zwłaszcza takie, które nie są pretensjonalne i pasują do większości wystrojów. Obrazy z naturą i kwiatami należą do tej grupy i w tym artykule opiszemy najważniejszych przedstawicieli tego gatunku malarskiego, żebyś, zapytana o autora, mogła zaskoczyć wszystkich swoją wiedzą.

obrazy z kwiatami

Malarzem, którego zazwyczaj wymienia się jako pierwszego gdy mowa o obrazach natura, jest Amrosius Bosschaert. Charakteryzował się tym, że swoje obrazy z kwiatami malował bardzo realistycznie i dokładnie, z wielkim przywiązaniem do szczegółów i ze wzorową kompozycją i symetrią. Do ulubionych kwiatów tego holenderskiego artysty należały tulipany i cyklameny - to one najczęściej znajdowały się na jego obrazach z naturą. Malarz bardzo często łączył ze sobą kwiaty, które w przyrodzie kwitną w różnych porach roku, a w ich tle umieszczał krajobrazy i pejzaże, np. górskie. Świetnym przykładem takiego obrazu natura jest “Bukiet na tle sklepionego okna”.

Edouard Manet tworzył później niż Bosschaert, bo w XIX wieku. Warto go wymienić, ponieważ był typowym przykładem buntownika malarskiego, który nie zgadzał się z akademickim nauczaniem, mocno ówcześnie tkwiącym w stylu antycznym. Edouard Manet tworzył obrazy z naturą i kwiatami, które były początkiem dla impresjonizmu. W swoich pracach był bardzo bezkompromisowy i indywidualny, wykorzystywał działania ostrego światła i nadał dziełom dużej dynamiki. Do najbardziej znanych dzieł Maneta zalicza się “Biały bez w kryształowym wazonie”. Świetnie widać jak różnił się jego wyrazisty, bezkompromisowy styl np. w stosunku do stylu Amrosiusa Bosschaerta.

Kolejny malarz obrazów natura z kwiatami był jeden z najbardziej rozpoznawalnych malarzy, Claude Monet. Mimo iż nie był typowym przedstawicielem obrazów martwa natura, to w impresjonistycznym stylu malował kwiaty wodne, zwłaszcza nenufary. Zapoczątkował cały nurt malarski, skupiający się wokół kwiatów. “Lilie wodne” to jedno z jego najbardziej znanych dzieł, gdzie motyw kwiatów jest głównym motywem na obrazie natura.

To oczywiście tylko kilku z godnych uwagi malarzy obrazów z naturą i kwiatami. Warto sięgnąć po więcej teorii, zanim zaopatrzysz się w najbardziej pasujący do Twojego domu obraz natura kwiaty. Na takich portalach jak https://revolio.pl znajdziesz wiele obrazów gotowych do powieszenia na ścianie w kuchni, salonie czy przedpokoju. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać