W przemyśle pompy wykorzystuje się od dawna na szeroką skalę i od zawsze jednym z głównych kryteriów wyboru była ich trwałość, dzięki czemu można je wykorzystywać przez wiele lat. Dlaczego jednak dziś, planując modernizację, należy wziąć pod uwagę możliwość wymiany pomp, nawet jeśli nadal są one sprawne?
Wyzwania związane z efektywnością energetyczną - jakie kroki możesz podjąć w swoim zakładzie?
Nawet kilkuletnia pompa próżniowa lub pompa głębinowa prawdopodobnie mają znacznie niższą efektywność energetyczną od modeli dostępnych dziś. To ma o tyle duże znaczenie, że w wielu zakładach produkcyjnych zapotrzebowanie energetyczne pomp stanowi zauważalną część łącznej konsumpcji energii. Przy bieżących cenach prądu – a także ich sporej nieprzewidywalności przy zdecydowanie wzrostowym trendzie – obniżenie poboru mocy może być czynnikiem decydującym o utrzymaniu lub zdobyciu przewagi konkurencyjnej. Nowe pompy głębinowe, pompy membranowe i próżniowe korzystają z innych rozwiązań konstrukcyjnych i sterujących, co pozwala zmniejszyć pobór energii.
Popraw swoją precyzję: jakie kroki podjąć, aby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki?
W wielu branżach precyzja jest kluczowym czynnikiem oceny skuteczności procesów produkcyjnych. Pompy przeważnie były projektowane z myślą o wydajności i dopiero ostatnie lata to rozwój technologiczny, który pozwolił jednocześnie na konstrukcję pomp bardziej wydajnych i bardziej precyzyjnych. Pompa membranowa, która będzie w stanie pracować z większą dokładnością, może na przykład pozwolić na rezygnację z pewnych dodatkowych procesów kontrolnych, przez co zwiększy się tempo prac i nie trzeba będzie inwestować w skomplikowane instrumenty kontrolne.
Krok w przyszłość: jakie korzyści płyną z wprowadzenia nowych technologii dla Twojej firmy?
Największą zmianą jakościową, jaka może wynikać z wymiany nawet już kilkuletnich pomp na nowe modele, to ich potencjał do współpracy z nowymi technologiami. Zintegrowane systemy kontroli i sterowania, zaawansowane układy pomiarowe, sterowanie w ramach sieci bezprzewodowych, sprzęganie sterowania wieloma urządzeniami w ramach konkretnych układów funkcjonalnych – to wszystko może nie tylko przynieść realne oszczędności, ale też zoptymalizować produkcję pod kątem wydajności. Nie zawsze jest możliwość rozbudowy starszych pomp o odpowiednie akcesoria, które by pozwalały na daleko idące integracje, a wówczas jedynym rozwiązaniem jest ich wymiana na nowsze modele.
Dlaczego inwestycja w zakład produkcyjny to dobra decyzja na lata?
Jeśli przewidywany czas dalszej eksploatacji pompy wynosi rok lub dwa, a dziś, korzystając na przykład z atrakcyjnych form finansowania, można by było kupić taki model, który będzie działał przez 5 lub 10 lat, to taka inwestycja może być najlepszym rozwiązaniem. Choć w teorii obecnie używany sprzęt ma jeszcze pewien zapas eksploatacyjny, to przyspieszenie inwestycji przy dostępności konkurencyjnej formy finansowania może się opłacić w dłuższej perspektywie i obniżyć koszty działalności w przyszłości. To o tyle istotne, że właśnie dziś wiele firm może skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach wielu programów mających na celu promocję produkcji przyjaznej środowisku i w niektórych przypadkach także wymiana pomp może być sfinansowana z tego rodzaju dotacji.
Artykuł partnera
Warto przeczytać
- 9 września 2024
Elewacja domu to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności. Odpowiednio dobrana może wpływać na izolację termiczną, akustyczną i trwałość budynku...
Czytaj dalej- 5 września 2024
Wsporniki stalowe to nieodłączny element nowoczesnego budownictwa. Są istotne zarówno w konstrukcjach przemysłowych, jak i w budownictwie mieszkaniowym. Dzięki swojej...
Czytaj dalej