Bardzo wielu ludzi szukając odpowiedniego oświetlenia do swojego mieszkania z góry wybiera standardową lampę wiszącą. Cieszą się one ogromną popularnością już od tak wielu ludzi, że niektóre osoby nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że wybór wśród tego typu rozwiązań jest obecnie o wiele szerszy. Z drugiej jednak strony, lampy takie nadal wygląda bardzo dobrze, są także wygodne i funkcjonalne w codziennym użytkowaniu.

W czasie wybierania ich warto jednak zwracać uwagę na kilka podstawowych kwestii. Do tych najważniejszych z nich należy dobór odpowiedniego natężenia światła – żyrandol ma na to spory wpływ.

Jeśli chcemy, aby nasze oświetlenie w pomieszczeniu takim jak salon czy jadalnia dobrze spełniało swoje zadania to przede wszystkim powinniśmy szukać czegoś wyposażonego w specjalny odbłyśnik, który odpowiada za wzmacnianie światła. Z drugiej strony w przypadku korytarza czy sypialni znacznie lepszym rozwiązaniem będzie nieco bardziej stosowane czy przyciemnione światło.

Nowoczesne oświetlenieEfekt taki możemy uzyskać dzięki wybraniu odpowiedniego klosza. Otrzymamy dzięki temu światło które zapewni nam pełną wygodę i przede wszystkim wprowadzi w takim pomieszczeniu interesujący klimat. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest materiał użyty do wykonania naszej lampy. Obecnie spotkamy się w tej dziedzinie z ogromnym wręcz wyborem, dzięki czemu dosłownie każdy będzie w stanie znaleźć dla siebie coś idealnego – bez względu na swój gust czy indywidualne oczekiwania.

Klosze na lampy są wykonywane obecnie ze szkła, metalu czy nawet papieru. Pomijając tutaj kwestie czysto praktyczne czy związane z naszym gustem warto zwrócić uwagę również na bardziej praktyczne cechy. Przede wszystkim materiał ma ogromny wpływ na wytrzymałość oraz żywotność takiej lampy. Ponadto lampy wykonane z papieru czy tkaniny dość łatwo się kurzą, przez co utrzymanie ich na odpowiednim poziomie czystości może być po prostu znacznie trudniejsze. Jeśli chcemy, aby wybrana przez nas lampa idealnie pasowała do danego pomieszczenia, to powinniśmy zwracać uwagę również na długość sznura oraz wielkość klosza. Jeżeli pomieszczenie jest zbyt niskie zaś sznur lampy za długi, to takie oświetlenie będzie nawet stanowiło przeszkodę w swobodnym poruszaniu się w danym wnętrzu.

Wybór lamp do kuchni

Wybór odpowiedniego oświetlenia do kuchni nie jest prostym zadaniem – śmiało można potraktować to jako poważne wyzwanie. Do najpopularniejszych i najlepszych rozwiązań stosowanych w tym pomieszczeniu zaliczają się przede wszystkim kinkiety oraz lampy wiszące, choć wybór jest tutaj oczywiście bardzo szeroki. W kuchni nie zaleca się natomiast lamp stojących, zarówno tych ustawianych na podłodze jak i na innych meblach. Głównym tego powodem jest zwykła oszczędność miejsca – w pomieszczeniu takim jak kuchnia każdy kawałek płaskiej powierzchni może być wykorzystywany do gotowania. Z tego też powodu ustawianie w takich miejscach lamp może być zwykłym marnowaniem wolnej przestrzeni.

Lampa do kuchniPierwszą i najbardziej podstawową rzeczą o jaką musimy tutaj zadbać jest oczywiście odpowiednia lampa wisząca. Powinna ona dawać światło na tyle intensywne, aby mogła skutecznie oświetlić całe pomieszczenie. Znika dzięki temu konieczność montowania na ścianach dodatkowych kinkietów. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Przede wszystkim kuchnia jest pomieszczeniem zwykle wypełnionym po brzegi najróżniejszymi elementami wyposażenia. Sprawia to, że przy takim oświetleniu od razu powstają liczne cienie i mniej oświetlone miejsca, które oczywiście nie prezentują się zbyt dobrze. Oprócz tego nie ma żadnej możliwości szybkiego "przewieszenia" takiej lampy w jakiekolwiek inne miejsce. Sprawia to, że poleganie wyłącznie na lampach wiszących w takim pomieszczeniu nie jest zbyt wskazane.

Doskonałym uzupełnieniem dla podstawowej lampy wiszącej mogą być kinkiety. Jest to źródło światła montowane na ścianach. Dają naprawdę dobre oświetlenie i jednocześnie eliminują wspomniany już wyżej problem powstawania cieni, bowiem możemy umieścić je w dowolnym, odpowiadającym nam akurat miejscu. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich wyłącznie na dwóch albo trzech ścianach. Oświetlenie to jest dużo bardziej skupione i punktowe niż lampy wiszące, o czym koniecznie musimy pamiętać. Kolejnym świetnym rozwiązaniem są tutaj lampy ruchome. Mówiąc w skrócie, są to lampy umieszczone na specjalnych torach zamontowanych na suficie – możemy je przemieszczać wedle własnego uznania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać