Dobrze dobrane oświetlenie na zewnątrz będzie w stanie podkreślić wygląd naszego domu i ogrodu a także sprawi, że poruszanie się po zmroku będzie łatwiejsze. Również mniej będziemy narażeni na włamywaczy. Trzeba jednak postarać się o zastosowanie rozwiązań, które nie będą powodowały dyskomfortu u domowników.

Jakie oświetlenie wybrać?

W tej chwili oczywiście system lamp czy opraw, które można montować na zewnątrz jest już świetnie rozwinięty i każdy będzie w stanie wybrać spośród takich propozycji coś interesującego dla siebie. Można przygotować oświetlenie wjazdu na posesje, ścieżek ogrodowych czy pewnych elementów ogrodu. Oczywiście dobrze będzie także oświetlić sobie drzwi wejściowe czy taras i bramę garażową. Gdy planuje się rozkład oświetlenia musimy pomyśleć o tym, by światło znalazło się w tych wszystkich miejscach, które będzie można określić jako szczególnie ważne dla codziennego funkcjonowania. Dobrze, jeśli światło pojawia się w takich miejscach, w których są nierówności terenu.

Aranżacja ogrodu

Źródła światła

Jeśli chodzi o wykorzystywane źródła światła to tak naprawdę rynek jest w tym momencie świetnie przygotowany:

- najtańszym rozwiązaniem zawsze są zwykłe żarówki, które dają dobre światło, ale szybko ulegają one awariom i tym samym nie prezentują się tak dobrze

- halogenowe żarówki będą dobrze oddawać barwy, ale wiąże się z nimi również kontrast świetlny

- do podświetlenia domu czy ogrodu można także użyć ciekawego oświetlenia punktowego

- świetlówki kompaktowe wykorzystują dużo mniej energii, ale będą wymagały specjalnych opraw, są droższe od tradycyjnych żarówek

- rtęciówki wysokoprężne to rozwiązanie, które nadaje się między innymi do podświetlenia ogrodowej zieleni

- sodówki niskoprężne będą świecić na żółto-pomarańczowo i będą się doskonale nadawać do podświetlenia ścian z cegły. Mogą pasować także do oświetlenia elewacji, które wykonywane są z piaskowca. Ich światło jest widoczne doskonale we mgle oraz w deszczu, dlatego wiele osób decyduje się na ich zastosowanie przy oświetleniu bram wjazdowych. Sodówki wysokoprężne dają światło, w którym dużo jest czerwieni i żółci. Jest to jednak takie źródło światła, które jest doskonale widoczne, nadaje się do podświetlania cegły ceramicznej

- jako światło zewnętrzne nie powinno się stosować energooszczędnych świetlówek. Przede wszystkim wynikać będzie to z tego, że na mrozie ich światło będzie dużo mniej intensywne niż w przypadku wysokich dodatnich temperatur. Ogólnie wybór jest bardzo duży i spośród tych licznych propozycji każdy będzie w stanie coś dla siebie znaleźć.

Lampy ogrodowe - na co się zdecydować?

Jeśli ktoś przygotowuje ogród musimy zastanowić się, jaki element wyposażenia będzie dla nas istotny. Wybór lamp jest bardzo ważny, podobny jak znalezienie roślin czy kwiatów. Poza oświetleniem podwórka lampy mogą mieć także swoją rolę dekoracyjną. Od tego, na jakie się będziemy decydować zależy między innymi atmosfera, która będzie w naszym ogrodzie. Dlatego tutaj nie ma na co czekać i warto szukać ciekawych propozycji.

Oszczędna lampa ogrodowaLampy ogrodowe, najpiękniejsze modele

Jest to kluczowy element wyposażenia ogrodu. One przedłużają czas korzystania z tarasu czy ogrodu. Będzie można dzięki temu między innymi łatwiej ruszać się po podwórku. Nie można zapominać jak ważna będzie rola dekoracyjna. Dlatego właśnie do aranżacji ogrodu pasują one doskonale. To właśnie Lampy są tą częścią, która będzie odpowiadać między innymi za klimat podwórka, można dzięki nim stworzyć udaną atmosferę.

Lampy do ogrodu – jakie wybrać?

Pewnie każdy z nas będzie marzył o pięknym ogrodzie, gdzie jest możliwość odpoczywać oraz spędzać czas z najbliższymi. Jeśli szuka się lamp do ogrodu należy się zastanowić czego chcemy od takich lamp oczekiwać. Jakie zadania ma spełnić czy będzie odpowiadała za dużą ilość światła czy może ma tworzyć klimat romantyzmu. Lampy odpowiadają właśnie za to jakie pojawiają się warunki w naszym ogrodzie, czy będzie on tętnił życiem czy po zmroku, po prostu już nie będzie się dało go wykorzystywać. Jeśli na terenie ogrodu mamy miedzy innymi ścieżki to dobrze będzie przygotować tam sobie między innymi ciekawe rozwiązania w postaci lamp solarnych.

Ogrodowe lampy – jakie rodzaje?

Lampy mogą różnić się kształtem, wielkością, mają zróżnicowaną stylistykę. Przygotowywane mogą być z tworzyw sztucznych, aluminium albo też ciężkiego żeliwa. W ostatnich latach najbardziej popularną opcją są diody LED. Modnie będzie zastosować również oświetlenie na niskim napięcie, takie delikatne światło nadaje się między innymi do podświetlenia roślinności czy też mogą podświetlać również oczko wodne, a tym samym nasz ogród może się prezentować klimatycznie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać