Współcześni przedsiębiorcy niemal wszystkich branż przemysłowych, inwestują obecnie w jak najbardziej wydajne rozwiązania technologiczne, usprawniające pracę maszyn. Aby sprostać wymaganiom zleceniodawców zamawiających części i podzespoły niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzeń produkcyjnych, firmy zajmujące się kształtowaniem metali, wykorzystują najnowocześniejsze metody ich obróbki.

Podążając za duchem czasów, funkcjonująca od niemal 40 lat na rynku firma Janus, oferuje swoim klientom obróbkę w technologii CNC. Dzięki wykorzystaniu profesjonalnego oprzyrządowania, możliwe jest znaczne skrócenie czasu realizacji zamówienia oraz precyzyjne ich wykonanie. Co charakteryzuje tę innowacyjną technikę kształtowania metali?

Co oznacza skrót CNC?

Nazwa określająca współczesną metodę obróbki metali jest skrótem od anglojęzycznego określenia Computerized Numerical Control, określającego układ sterowania numerycznego. Chodzi o praktyczne wykorzystanie komputerów jako sterowników podczas precyzyjnych procesów kształtowania metali. Proces obróbki CNC odbywa się w kilku etapach - od projektowania, poprzez przetwarzanie i finalnie wykonanie pożądanego elementu.

Rodzaje obróbki za pomocą sterowania numerycznego

Przy wykorzystaniu technologii CNC można kształtować metalowe przedmioty na wiele sposobów - między innymi poprzez:

  • wiercenie - wykonywanie otworów kołowych lub w dalszych procesach skrawania również  otworów wielokątnych;
  • frezowanie - metoda obrabiająca powierzchnie kształtowe takie jak uzębienia, kanały lub rowki. Dzięki CNC, możliwe jest frezowanie wielowymiarowe - od 2D do 5D;
  • grawerowanie - umieszczanie na metalowych powierzchniach napisów i wzorów;
  • dłutowanie - tworzące krzywki lub formujące wręgi w kołach zębatych;
  • toczenie - technika CNC oprócz brył obrotowych, pozwala na precyzyjne uzyskanie również innych brył geometrycznych;
  • szlifowanie - końcowy etap obróbki skrawanych przedmiotów, pozbawiający je wszelkich chropowatości i odstających fragmentów pozostałych po skrawaniu.

obróbka CNC

Zapis parametrów i czynności związanych z obróbką

Technologia CNC pozwala na zachowanie wszystkich wprowadzonych do komputera danych, dzięki czemu przy realizacji kolejnych zamówień tego samego rodzaju, nie trzeba na nowo wprowadzać tych samych parametrów. Skrócony czas pracy oraz precyzja wykonania, czyni skrawanie CNC technologią konkurencyjną do tradycyjnych, półautomatycznych metod. Czynnik ludzki, który jest niezastąpiony podczas wykonywania przedmiotów o wartości artystycznej, w przypadku produkcji części maszyn przemysłowych, ustępuje niewątpliwie urządzeniom cyfrowym.

Zalety obróbki skrawaniem w technologii CNC

CNC łączy w sobie nowoczesny układ sterowania i wysoką precyzję wykonywanych czynności. Przekłada się to znacząco na wydajniejszą oraz bardziej dokładną niż tradycyjne metody, obróbkę metali. Już na etapie projektowania komputer analizuje kilka czynników naraz, co nie jest możliwe przy planowaniu manualnym. System sterujący uwzględnia jednocześnie rodzaj materiału, jego właściwości fizyczne, chropowatość oraz szczególne wymagania klienta.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać