Jednym z pierwszych pytań zadawanych przez inwestorów decydujących się na instalację fotowoltaiczną jest to, ile modułów fotowoltaicznych potrzebują do swojego domu. Razem z marką Vaillant wyjaśniamy, jak prawidłowo dobrać moc instalacji do Twojego budynku.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • jak dobrać instalację PV do istniejącego budynku,
  • jak zaplanować nowy dom z instalacją fotowoltaiczną,
  • czemu instalacje fotowoltaiczne warto łączyć z pompami ciepła.

Darmowa i odnawialna energia elektryczna ze słońca cieszy się w naszym kraju ciągle rosnącą popularnością. Wynika to między innymi z licznych programów dofinansowań instalacji fotowoltaicznych, np. Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Przy zakupie instalacji fotowoltaicznej należy pamiętać, że tylko prawidłowo dobrany system  pozwoli na szybki zwrot oraz jak najniższą inwestycję. Warto również pomyśleć o jak najlepszym wykorzystaniu darmowej energii elektrycznej. Zapewni to pompa ciepła do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Ile potrzeba paneli fotowoltaicznych na dom istniejący?

Gdy dobieramy systemy fotowoltaiczne do budynku istniejącego, do oszacowania jego mocy najłatwiej posłużyć się rachunkami za energię elektryczną. Roczne zużycie energii elektrycznej pozwala w precyzyjny sposób oszacować potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej. Przyjmuje się, że w warunkach nasłonecznienia naszego kraju z 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej można w ciągu roku wyprodukować około 900-1200 kWh energii elektrycznej.

Bardzo istotną kwestią jest posiadanie odpowiedniej powierzchni do umieszczenia instalacji. Najczęściej instalacje PV montuje się na niezacienionych połaciach dachowych (najlepiej skierowanych na południe). Jeżeli nie ma takiej możliwości, można również zastosować konstrukcję wolnostojącą, np. w ogrodzie. Tu również warunkiem jest niezacieniona przestrzeń. Ilość miejsca potrzebnego dla fotowoltaiki można wyznaczyć na podstawie sumy powierzchni modułów wchodzących w skład instalacji. Obecnie dostępne na rynku moduły najczęściej mają powierzchnię około 1,7 m2 i moc 300-330 Wp. Łatwo więc policzyć, że instalacja o mocy około 3 kWp będzie zajmowała ok. 17 m2.

Systemy fotowoltaiczne w nowym budynku – warto to zaplanować już na etapie projektu

Gdy planujesz instalację fotowoltaiczną dla nowo powstającego budynku, masz możliwość zaprojektowania  konstrukcji dachu pod jak najlepsze wykorzystanie systemu PV. Ułożenie wszystkich modułów na jednej połaci dachowej o nachyleniu 30-45o, skierowanej w kierunku południowym pozwoli zarówno na maksymalne obniżenie kosztów instalacji, jak i na najefektywniejsze wykorzystanie jej w przyszłości.

Uwzględnienie instalacji PV w projekcie budynku zapobiega również błędom w postaci np. wyprowadzania kominów na część dachu przeznaczoną pod system fotowoltaiczny. W przypadku wykorzystania w domu nowoczesnych systemów, takich jak moduły fotowoltaiczne czy pompy ciepła, warto zdecydować się na prostą bryłę budynku. Jest to korzystne zarówno ze względu na obniżenie kosztów konstrukcyjnych, jak i na redukcję strat ciepła budynku. Prosta bryła, np. typu nowoczesna stodoła, pozwoli również na łatwe umieszczenie instalacji fotowoltaicznej na dachu.

Fotowoltaika i pompa ciepła – dlaczego to dobre połączenie?

Szacując moc instalacji fotowoltaicznej dla nowego budynku, przede wszystkim weź pod uwagę wszystkie planowane urządzenia elektryczne. Przyjmuje się, że typowe gospodarstwo domowe 2+2 zużywa w ciągu roku około 3000 kWh energii elektrycznej. W przypadku nowych budynków szczególnie poleca się wykorzystanie nowoczesnych urządzeń grzewczych, takich jak pompy ciepła. Przykładowo: budynek o powierzchni 150 m2, spełniający obecne standardy izolacyjności, w ciągu roku potrzebuje około 10 000 kWh energii cieplnej. Przy ogrzewaniu pompą ciepła około 75% z tej energii pochodzi ze źródła odnawialnego (np. powietrza lub gruntu). 25% to energia elektryczna potrzebna do napędu sprężarki. Łatwo więc oszacować, że roczne zużycie energii elektrycznej w tym budynku może wynieść 5000-5500 kWh (ok. 3000 kWh na potrzeby bytowe i 2500 kWh na działanie pompy ciepła). Instalacja PV o mocy 6 kWp będzie więc dla takiego budynku wystarczająca.

Zastosowanie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną ma również korzystny wpływ na efektywne wykorzystanie energii z tej instalacji. W obecnym systemie opustów niewykorzystana energia elektryczna z systemu PV jest wprowadzana do sieci. Dla instalacji poniżej 10 kWp w ciągu roku możesz odebrać 80% energii wprowadzonej do systemu elektroenergetycznego. Gdy połączysz automatykę pompy ciepła z licznikiem energii instalacji fotowoltaicznej, urządzenie grzewcze uruchomi się w okresie nadprodukcji energii elektrycznej nawet poza przewidzianymi przedziałami czasowymi. W ten sposób wykorzystasz 100% energii odnawialnej, np. poprzez zwiększenie temperatury wody użytkowej w zasobniku.

Decyduj się na nowoczesne ogrzewanie i produkcję zielonej energii elektrycznej z urządzeniami firmy Vaillant. Dowiedz się więcej na www.vaillant.pl.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać