Jednym z największych nowych trendów w dekoracji wnętrz w ciągu ostatnich kilku lat jest pojawienie się porcelany i płytek ceramicznych wyglądających jak drewno.

Ten rodzaj płytek drewnianych był zawsze dostępny, ale dopiero niedawno zyskał przychylność światowych designerów dekoracyjnych, w dużej mierze dzięki znacznie ulepszonym technologiom, które sprawiają, że efekt drewna jest bardziej realistyczny niż kiedykolwiek.

Dodano do tego efekt domina coraz bardziej pożądanych autentycznych podłóg z twardego drewna; pragnienie, które nie zawsze może być spełnione, w zależności od budżetu, wymagania dotyczące wielkości lub lokalizacji, można teraz znaleźć pewne zwolnienie w ceramicznych i porcelany wygląd płytki drewna.

Kaflarze i miłośnicy płytek wskazują również na zalety wyboru podłóg z płytek drewnopodobnych o wyglądzie drewna, przy czym główną zaletą jest ich większa trwałość w porównaniu z drewnem.

Czy płytka, która wygląda jak drewniana podłoga, jest naprawdę tak wielka?

Oczywiście niektóre z zalet są dyskusyjne, a mianowicie, że jest to lepsze dla ogrzewania podłogowego promiennikowego, łatwiej znaleźć w większych szerokościach deski, na ogół tańsze i łatwiejsze do czyszczenia.

Tak, płytki ceramiczne mogą być stosowane z promieniowym ogrzewaniem podłogowym, ale również niektóre rodzaje podłóg z prawdziwego drewna. I choć prawdą jest, że deski o wyglądzie drewna są dostępne w bardzo przystępnej cenie w szerokim zakresie rozmiarów i szerokości, rosnąca popularność szerokich desek podłogowych z drewna oznacza, że istnieje więcej zakresów budżetowych dostępnych w większych szerokościach.

To, czy podłoga z płytek drewnianych zamiast prawdziwej drewnianej podłogi jest lepszym wyborem dla Twojego domu, będzie zależało od lokalnego klimatu, jak również od specyfiki użytkowania Twojego domu.

Ceramiczne płytki podłogowe mogą utrzymywać Twój dom w chłodzie latem, ale może nie być tak wygodnie w zimie, jeśli mieszkasz w zimnym klimacie.

Podłogi z prawdziwego drewna mogą mieć cieplejsze uczucie, ale mogą być podatne na termity w suchym środowisku lub na wypaczenia w wilgotnym środowisku.

Ostatecznie wybór płytek podłogowych, które wyglądają jak drewno, sprowadza się do osobistej estetyki.  Moim zdaniem, nawet płytki drewniane z najwyższej półki, które naprawdę, naprawdę wyglądają jak drewno, zwłaszcza z daleka, są na koniec dnia imitacją tego, co rzeczywiste.

Nadal osobiście podoba mi się estetyka drewnianych płytek, i są pewne sztuczki, których można użyć, aby wyglądały jeszcze bardziej jak prawdziwe, ale nigdy nie będziesz w stanie zastąpić odczucia prawdziwego drewna.

Pomysły na wzornictwo płytek drewnopodobnych

To, co jest fantastyczne w nowym szale drewna wygląd płytek ceramicznych jest to, że są teraz tony różnych zakresów płytek emulujących prawie każdy rodzaj autentycznego drewna.  Od płytek, które mają tradycyjną, ręcznie szlifowaną fakturę, przez te z pełnym połyskiem, po te, które zostały wykonane, aby wyglądać na zniszczone - to wszystko jest w płytce.

Istnieją wszelkiego rodzaju odcienie kolorystyczne w płytkach o usłojeniu drewna, a nawet coraz większa liczba producentów wytwarzających płytki, które naśladują parkiet i artystyczne inkrustacje parkietowe idealne dla tych, którzy lubią wzorzystą podłogę, która jest obecnie bardzo popularna.

Nowe style płytek ceramicznych z deski drewnianej oznaczają również, że można łatwo stworzyć jednolity wygląd w domu, układając go w całości; nie ma potrzeby ograniczać go do "mokrych" obszarów, takich jak kuchnie i łazienki, ponieważ może on działać równie dobrze w salonie lub sypialni, a nawet jest nawet na zewnątrz płytki porcelany wygląd drewna, aby kontynuować temat na zewnątrz.

Praca z płytkami oznacza, że można bardzo łatwo łączyć i dopasowywać różne rozmiary i rodzaje płytek, aby stworzyć zainteresowanie lub wyznaczyć przestrzeń, na przykład ta łazienka powyżej, gdzie płytki o wyglądzie drewna pięknie współgrają z płytkami z mozaiki żwirowej.

Niektórzy designerzy promują również ideę używania płytek ceramicznych o wyglądzie drewna zarówno na podłodze, jak i na ścianie, aby stworzyć świetny efekt.

Szeroką ofertę na gres drewnopodobny znajdziesz na modnalazienka.pl/category/gresowe-67 >>

Zalety płytki ceramicznej i porcelanowej drewnopodobnej

 • Wybór: Płytka drewnopodobna jest produkowana w rosnącym, pięknym wyborze stylów. Jeśli jest jakiś styl z prawdziwego drewna, który naprawdę Ci się podoba, to prawdopodobnie jest on replikowany w płytce.
 • Jasne kolory: Jednym z obszarów, w którym wybór jest szczególnie imponujący, jest gama bieli, biel i szarości dostępnych w płytkach, które są trudne do znalezienia w prawdziwym drewnie.
 • Kolory niestandardowe: Niektórzy producenci dają możliwość dopasowania kolorystyki do stylu drewna, np. tradycyjnego, ręcznie szlifowanego lub gładkiego. Dzięki temu można w pełni dostosować wygląd swojej podłogi z płytek.
 • Szeroki zakres bez dodatkowych kosztów: Szerokie deski twardego drewna są droższe niż wąskie deski na stopę kwadratową, ponieważ odpowiednie surowe drewno jest trudniejsze do zdobycia. Nie ma to miejsca w przypadku desek ceramicznych i porcelanowych o wyglądzie drewna, ponieważ producent może równie łatwo wykonać szerokie płytki jak wąskie.
 • Twardsze niż drewno: Płytka nie będzie się ścierać, zarysowywać ani bejcować tak łatwo jak twarde drewno.
 • Idealne dla mokrych obszarów: Porcelana i płytki ceramiczne są preferowane wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość rozlania się i stojącej wody. Nadają się nawet do montażu poniżej poziomu i na zewnątrz.
 • Zrównoważone: Płytki te, oprócz niektórych surowców, są produkowane z odpadów pochodzących z recyklingu.
 • Nie ma problemu ze wzrostem: Podłogi z litego drewna twardego wymagają grubego podkładu. Podkład z płytek, jeśli jest potrzebny, a sama płytka ma niższy profil, więc wysokość nie będzie problemem, gdy dwa rodzaje podłóg spotykają się lub gdy drzwi otwierają się nad podłogą.
 • Doskonałe długoterminowe koszty w porównaniu z drewnem: Wstępne koszty płytek mogą być wyższe, ale koszty eksploatacji są niższe, ponieważ drewno wymaga okresowego, drogiego renowacji.

Wady płytek ceramicznych i porcelanowych drewnopodobnych

 • Wygląd: Podczas gdy wygląd jest dość martwy, to niektórzy właściciele domów nadal będą woleli czuć i aromat podłóg z prawdziwego drewna.
 • Nieprzepuszczalne: Choć twarda, porcelana i płytki ceramiczne mogą odpryskiwać i pękać, gdy spadnie na nie ciężkie szkło, narzędzie lub podobny przedmiot.
 • Głośniejsze niż Drewno: Oba są głośne, ale płytki są głośniejsze.
 • Koszty instalacji i napraw: Podczas gdy koszty materiałowe pomiędzy tymi dwoma produktami są porównywalne, koszty instalacji i napraw są znacznie wyższe. Są to również trudniejsze projekty typu "zrób to sam".
 • Są śliskie kiedy są mokre: Niektóre płytki porcelanowe i ceramiczne nadają się do stosowania w miejscach wilgotnych, ale w przypadku ich zamoczenia mogą stwarzać ryzyko poślizgnięcia się i upadku.
 • Zimno i twardo: Drewno jest nieco bardziej miękkie i zdecydowanie cieplejsze. Zimno nie jest czynnikiem, gdy kafelki układa się na ogrzewaniu podłogowym z promieniowaniem słonecznym. W upalne lato, chłodna płytka pod stopami lub brzuchem psa może być doceniona.

Trudne do dopasowania w przyszłości: Style się zmieniają i nawet partie produktów nieco się od siebie różnią. Zakup dodatkowego pudełka lub dwóch płytek wyeliminuje możliwość nie znalezienia pasującej płytki, jeśli będziesz jej potrzebował

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać