Uzyskanie ładu w salonie wymaga wydzielenia w nim stref przeznaczonych dla bardzo konkretnych funkcji. Nie ma tutaj znaczenia, ile metrów kwadratowych mamy do dyspozycji. Wygodne życie będzie zależne przede wszystkim od odpowiedniego zorganizowania się w pomieszczeniu.

Kolorystyka

Jasne ściany, łącznie z klasyczna bielą, będą wizualnie powiększały nasze pomieszczenia i warto trzymać się tej zasady, ponieważ zapewni nam ona więcej możliwości w wykorzystywaniu przestrzeni. Biel oczywiście nie odpowiada wielu osobom i dla nich rozwiązaniem będą ściany jasne w zimnych kolorach. Kolory ciepłe, takie jak chociażby pomarańcz, wizualnie zmniejszają przestrzeń i „przybliżają” do nas ściany. Błękit, zieleń i szarości – to wszystko nasi sojusznicy.

Jeden mebel, wiele funkcji

Meble muszą spełniać jak najwięcej funkcji równocześnie. Narożnik z pojemnikiem na pościel jest lepszy od sofy, a stół z krzesłami skutecznie zastąpi ława z regulowaną wysokością. Mniej foteli, więcej puf ze schowkami. Warto tutaj kierować się możliwością rozkładania mebla, gdyż pozwala nam to zmieniać ich funkcję na poczekaniu. Pojemnik na pościel jest z kolei konieczny, jeśli nie chcemy mieć skrzyni na pościel. W przypadku ławy możliwość rozłożenia jej blatu to jedna rzecz, ale warto też pomyśleć o możliwości podniesienia jej, by była wygodniejsza do posiłków.

Wykorzystanie powierzchni mieszkania

Podział pomieszczenia

Każde mieszkanie musi równocześnie pełnić różne funkcje. Klasycznym sposobem na oddzielanie ich od siebie są ściany tworzące pokoje. Można wykorzystywać też ścianki działowe, ale nie jest to konieczność, ponieważ ten sam efekt można uzyskać także na inne sposoby. Najbliższym substytutem są tutaj parawany, a równie dobrze sprawują się zwykle ażurowe regału. Brak pleców takiego mebla chroni nas przed zaciemnieniem pomieszczenia. Dobre rozdzielenie stref mieszkania uzyskamy ponadto poprzez postawienie na środku pokoju sofy, po prostu tyłem do jego części.

Zobacz: płytki ceramiczne w sklepie internetowym modnalazienka.pl >>

Optymalnym miejscem dla takiego triku jest połączenie jadalni (kuchni) z salonem. W tym samym miejscu możemy zastanowić się także nad wykorzystaniem barku, który będzie miał zastosowania dla obu pomieszczeń i dla żadnego z nich nie będzie po prostu ścianą. Tego typu granice są oczywiście w pełni umowne i można bardzo łatwo je zmieniać.

Jak stworzyć idealne wnętrze?

Nowoczesny salonNie można stworzyć szablonu dla idealnego wnętrza. Nie można nawet ściśle zdefiniować, co to takiego miałoby być. Definicja zależeć będzie od naszych upodobań, realnych potrzeb i trybu życia wszystkich domowników. W planowaniu pomieszczeń trzeba brać pod uwagę kwestie ogólne, takie jak światło i przestrzeń, oraz incydentalne, czyli wzory, faktury, kolory i umeblowanie. Jakość połączenia, jego estetyka i ergonomia, zadecydują o wrażeniach przyszłych użytkowników pomieszczeń. Nie można zbudować pewnej ścieżki do sukcesu, ale istnieje kilka metod skutecznego radzenia sobie z problemem. Zacząć trzeba od przestrzeni, często budowanej poprzez iluzję. Szukamy przestronności, co uzyskamy poprzez manipulowanie kształtem ścian, typem podłogi i sufitu, a nawet belkami i kolumnami.

Podniesienie sufitu optycznie powiększy pomieszczenie sprawiając wrażenie wygody. Trudno jednak o coś takiego, ponieważ wysoki sufit jest cecha starej zabudowy. W typowym mieszkaniu budowanym z myślą o ograniczeniu kosztów mamy niski sufit, plan przedłużonego prostokąta, mały metraż i potrzeba zaledwie kilku kroków, by dotrzeć do ściany. Ścian nie przesuniemy, ale można oszukać nasz mózg. By tego dokonać, zaczynamy od opróżnienia pomieszczenia.

Duża ilość rzeczy sprawia, że wydaje nam się ono ciasne. Pustka, nawet pozorna, to odczucie przestrzeni. W tym momencie można wziąć się za malowanie. Koniecznie na biało, gdyż ten kolor oddala optycznie horyzont i do tego sprawia, że wszystkie połączenia ścian ze sobą oraz z sufitem i podłogą przestają być widoczne. Do niewielkiego pokoju nie powinno wracać zbyt wiele sprzętów. Jeśli to tylko możliwe, wszystko trzeba chować do szaf i schowków, a z tych ostatnich zrobić siedzenia. Warto wykorzystać też lustra w drzwiach szaf, dzięki czemu powstanie nowa głębia. Ściany oferują dużo przestrzeni, wykorzystajmy ją zatem na różnego typu ozdoby, regaliki, półki, ramki czy obrazy. 

Wielkie znaczenie mają okna. Są one źródłem światła i powietrza. Nie zasłaniajmy ich firankami ani zasłonami, a jeśli nie wyobrażamy sobie bez nich przestrzeni, starajmy się wybierać wzory delikatne. Przy oknie warto umieścić bardzo jasne meble, najlepiej białe, a jeśli światła i tak będzie brakować można bez większego trudu dołożyć do niego odpowiednie oświetlenie. Pamiętajmy tylko, by rozplanować je tak, aby cały pokój był dobrze doświetlony i nie tworzyły się cienie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać