Do ułożenia glazury należy wybrać odpowiedni klej oraz zaprawę do fugowania. Ważne jest staranne przygotowanie podłoża.

Jak dobrać klej do płytek z ceramiki?

Kleje uniwersalne pasują do większości płytek. Specjalistyczne kleje są potrzebne do specyficznych płytek oraz miejsc.

  • Płytki ceramiczne (ściany i podłogi w suchym miejscu) – uniwersalny klej klasy C1 lub C1T przy nośnym i stabilnym podłożu. Zaprawa od 2 do 5 mm. Klej C2F będzie wysychał szybciej.
  • Płytki gresowe – zaprawa C1T przeznaczona do gresu
  • Mozaika – klej cementowy C1 lub C1T. Przezroczyste kostki układa się na białym kleju polimerowym lub zaprawie z białym cementem.
  • Płytki ceramiczne na zwykłej podłodze – zaprawa C1, C1T lub C2F
  • Duże płytki ceramiczne na ścianie i podłodze oraz rektyfikowane – do średnich płytek wystarczy C1T. Do płytek wielkoformatowych warto wybrać zaprawę klasy C2TE lub klej polimerowy klasy S1/S2. Preparat musi być półpłynny, elastyczny i kompensować naprężenia posadzki.
  • Płytki kamienne – klej C1T do płytek odpornych na przebarwienia. Do nieodpornych stosujemy biały cement jako spoiwo. Do kamieni wrażliwych na wilgoć (niektóre marmury i konglomeraty) należy stosować klej dwuskładnikowy szybkowiążący. Kamienie bardzo wrażliwe klasy C (np. porfiry) wymagają kleju epoksydowego lub poliuretanowego.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na poziom trudności i skuteczność kładzenia płytek jest ich jakość. Zanim dokonamy zakupu materiału, w tym przypadku płytek ceramicznych powinniśmy dobrze zapoznać się z ofertą branżowych sklepów, oraz opiniami o ich producentach. Sklepem który wyróżnia się na tle konkurencji jeśli chodzi o ceny i marki które oferuje jest Modnalazienka. Zobacz pełną ofertę na https://modnalazienka.pl/ >>

Etapy układania płytek

Klej dobrany do podłoża

Klej należy dobrać też do podłoża. Zwykłe podłoża (mineralne, nośne) będą dobrze trzymały na kleju standardowym. Do trudnych podłóż (np. ogrzewanych) stosujemy kleje klasy C2TE, polimerowe lub dwuskładnikowe poliuretanowe S1/S2. Na stare podłoża najlepiej nakładać kleje S1/S2, zwłaszcza epoksydowe.

Zaprawy i masy do fugowania

Najczęściej wykorzystujemy cementowe zaprawy spoinujące. Przy ogrzewanych lub niestabilnych podłożach oraz w przypadku dużych płytek warto postawić na elastyczne fugi klasy CG2WA. Przy kamieniu dobrze sprawdzi się spoina cementowa o krótkim okresie wiązania. W miejscach z wilgocią (przy wannie, brodziku) stosujemy spoinę dylatacyjną z silikonu sanitarnego. W kuchni warto zastosować fugi odporne na pleśń.

Cięcie płytek ceramicznychZasady układania płytek

  1. Dokładnie oczyścić podłoże
  2. Gdy jest już chłonne (po polaniu wychodzą plamy) należy je zagruntować
  3. Miejsca najbardziej narażone na wilgoć można pomalować płynną folią uszczelniającą
  4. Odspojony tynk i podkład należy skuć. Przy niewielkich powierzchniach odspojenia wystarczy uzupełnić ubytek szybkowiążącą zaprawę. Nierówne ściany należy wyrównać zaprawą.
  5. Rozrobić klej zgodnie z instrukcją.
  6. Rozprowadzić klej przy użyciu pacy z zębami. Zacząć od dolnego narożnika. Po naniesieniu kleju mamy mniej więcej 20 minut na przyklejenie płytek.
  7. Wzajemne położenie płytek korygujemy w ciągu 10 minut od położenia.
  8. W przypadku dużych płytek należy nanieść klej zarówno na podłoże, jak i samą płytkę.
  9. Dociskamy gumowym młotkiem. Równe odstępy wykonujemy dzięki dystansom krzyżykowym.
  10. Fugę nanosimy tak, by nie wystawała ponad płaszczyznę glazury. Spoiny nanosimy po minimum 3 dniach schnięcia kleju.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać