Panele laminowane są bardzo często wykorzystywane w wielu domach, mieszkaniach oraz biurach. Bardzo ważne jest jednak to, aby takie panele były prawidłowo zamontowane, wtedy też produkt zapewni odpowiednią jakość użytkownikom, ale też pełną funkcjonalność. Warto pamiętać o kilku podstawowych czynnikach, które mają bardzo duży wpływ na montaż paneli laminowanych.

Odpowiednie przygotowania

Przed montażem paneli laminowanych najpierw trzeba odpowiednio przygotować się do wykonania tego procesu. Na pewno trzeba zająć się aklimatyzacją paneli w pomieszczeniach, w których mają być one zastosowane. Warto więc, aby znalazły się one w takich pomieszczeniach już na 24 godziny przed montażem. Istotne jest to, aby dobrze przygotować też podłoże, na jakim zostaną ułożone panele. Musi ono być suche, ale też twarde i trwałe. Oprócz tego nie może być w żaden sposób zanieczyszczone, dlatego warto je dokładnie wyczyścić przed ułożeniem paneli laminowanych. Panele tego typu nie są przyzwyczajone do wilgotnych pomieszczeń, więc w takich raczej nie warto ich wykorzystywać.

Na podłodze warto zamontować specjalny podkład wyciszający. Dzięki temu będzie można tłumić różnorodne dźwięki w danych pomieszczeniach, np. kroków, co przydaje się zwłaszcza porą nocną. Ważne jest też zastosowanie folii paroizolacyjnej. Dzięki temu można panele laminowane skutecznie ułożyć na podłożu mineralnym. Układana mata podłogowa musi być przede wszystkim ściśnięta i położona pod odpowiednim kątem, a krawędzie takiej maty trzeba połączyć ze sobą specjalną taśmą.

Montaż paneli laminowanychPrzystąpienie do montażu

Z tak przygotowanym podłożem można przystąpić do procesu montażu paneli laminowanych w pomieszczeniu. Przede wszystkim potrzebne będą w tym przypadku specjalistyczne narzędzia, a więc np. miarka, ołówek, nożyk, ale też klocki montażowe i dystansowe. Panele należy układać od lewego górnego rogu pomieszczenia, dzięki temu proces zostanie wykonany w stu procentach prawidłowo. Krawędzie paneli muszą być zwrócone w stronę ściany. W sytuacji, gdy ułoży się pierwszy rządek paneli należy go dobrze zabezpieczyć przy pomocy klinów dystansowych, aby rządek się nie ruszał. Trzeba też przyciąć panele, gdy wymaga tego sytuacja.

Optymalne układanie

Po tak wykonanym wstępie należy przystąpić do układanie kolejnych rządków paneli laminowanych na podłożu. Ważne jest to, aby układać je bardzo płasko. Istotnym elementem jest też kątowe układanie paneli, dzięki czemu będą mogły się one skutecznie osadzać na danej podłodze. W ten sposób staną się one bardziej wytrzymałe na różnorodne uszkodzenia, ale też odporne na przesunięcia. Jeśli pomiędzy rządkami nie ma żadnych widocznych szpar, oznacza to, że praca została wykonana poprawnie. Jeśli taka szpara się pojawia trzeba usunąć panele i układać je ponownie, ale zwiększyć przy tym siłę nacisku.

Pielęgnacja paneli podłogowychListwy przypodłogowe

Na samym końcu należy zająć się montażem listew przypodłogowych. Przydatne będą tutaj gotowe zestawy montażowe, które umożliwią schowanie wszystkich kabli znajdujących się w pomieszczeniu. Zaczepy należy mocować na wysokości około 25-50 cm, wtedy zostaną one prawidłowo umiejscowione. Montaż listew nie jest bardzo skomplikowany, wystarczy przytwierdzić je do powierzchni i wykonać tę czynność kilka razy. Jak widać montaż paneli laminowanych to prosta czynność, jeśli postępuje się ściśle według instrukcji i posiada się przy sobie odpowiednie narzędzia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać