Remontowanie mieszkania trzeba uprzednio zaplanować. Nie można go rozpoczynać nie ustalając planu działania. Poniżej przykładowa kolejność jaką powinno się stosować. Kiedy jest najlepsza pora na stawianie działowych ścianek, nowe okna, zakładanie wew. drzwi, nakładanie koloru na ściany, glazurę czy podłogę.

Od razu czy na raty?

Remont wymaga czasu i pieniędzy. Wielu osobom odpowiada rozdzielenie prac w trybie czasowym. Korzyścią tego jest opłacanie wszystkiego z obecnie zdobywanych pieniędzy i nie trzeba zaciągać pożyczki. Wadą jest nieustanny bałagan i panujący chaos. Trwa to znacznie dłużej niż wszystko za jednym razem.
Jednakże zadania wykonywane co jakiś czas nie powodują opuszczenia domu przez jego domowników wliczając w to ich rzeczy.

Z drugiej strony całkowity remont pozwala na większe zmiany, a do tego modernizację. Nie trzeba będzie zatrudniać tylu osób, użyje się profesjonalnych sposobów i można uzyskać rabat przy dużych zakupach.

Przygotowanie do remontuNaprawa vs. wymiana

Jest to poważny dylemat. Dobrze by było naprawić coś tanio. Obecnie można wybierać spośród sposobów odkładających w czasie generalny remont.

Będąc szczerym, byle jakie poradzenie sobie z poważnym problemem może być wyłącznie ostatecznością. Na cieknący dach czy nieszczelne drzwi/okna można coś poradzić, ale jak najszybciej trzeba je wymienić.

Naprawa od czasu do czasu wchodzi w grę przy wielkościowo małych popsutych rzeczach, które źle wyglądają i przeszkadzają w funkcjonowaniu. Teorii takie prowizoryczne działania czasem są bardzo trwałe, ale mogą skończyć się źle.

Plan działania

Nie ma problemu z planem budowy domu od zera, ale remont to inna bajka. Wymaga on wykonania oddzielnych, czasem nie mających ze sobą nic wspólnego, prac. Wchodzi w to rozbieranie i wykończenie jak zrywanie paneli. Czasem jednak potrzeba inaczej ułożyć ściany, wstawić kolejne okna czy stworzyć od zera taras/komin. Tylko jedna taka czynność to mniejszy kłopot. Rozplanowanie jest łatwe. Schody są przy kilkuetapowych działaniach.

Wygląd planu działania

Tabela. Pierwsza kolumna to lista zaplanowanych prac. Dalej mamy ilość poświęconych dni wraz z datami. Zadanie ułatwi stosowanie rozróżniających kolorów. Dobrym pomysłem jest zaznaczyć dni wolne i weekendy by móc odpocząć.
Należy również zaznaczyć terminy wypożyczania urządzeń/pojazdów i dostawy towarów. Pozwoli to zachować kontrolę pod każdym względem.

Wykorzystując tylko jedną ekipę, to ich szef powinien stworzyć taki plan i dodać go do umowy.

Budowa domu

Kolejność

Przed rozpoczęciem należy sporządzić kolejność zadań. W lato lepiej wykonywać prace na zewnątrz domu, a w zimę wewnątrz.

Pierwszeństwo w kolejce mają poważne prace, dopiero potem dochodzą te mniejsze. Powinno to wyglądać tak, prace związane z:
wodochronną izolacją, suszenie ścian i pozbywanie się grzybów;
konstrukcją domu;
dachem, oknami, drzwiami i balkonem/tarasem;
elewacją;
instalacjami - elektryczna, wodna/kanalizacyjna;
parapetami w środku budynku
ocieplaniem pomieszczeń wewnątrz w tym maty wygłuszające;
ogrzewaniem podłogowym;
modernizacją ścian;
posadzkami/schodami;
wykańczaniem ścian;
instalacją - gazową;
wykańczaniem podłóg/wykładzin;
wyposażeniem.
To przykre, ale konieczność takiego remontu może pojawić się nagle np. z powodu nieprzewidzianych zdarzeń.

Po co?

Domy są jak ludzie - starzeją się. Dbając o nie, zachowujemy ich młody wygląd i użyteczność. Niektóre rzeczy potrzebują tylko pielęgnacji, inne przeglądów. Można nadać im nowy wygląd lub zmienić całkowicie wszystko. Jednakże oprócz starzenia także zniszczenie może zmusić ludzi do remontu. Czasem zaś ludzie robią to po prostu bo tak chcą i już.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać